Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-04-2022 10:56   Güncelleme : 13-04-2022 10:56

YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DESTEKLEME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DESTEKLEME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DESTEKLEME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ülkemizde toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında 2 milyon 215 bin ton olarak gerçekleşmiş olup bir önceki yıla göre yüzde 17 artmıştır. İlimizde ise ekim alanı bir önceki yıla göre %43 artışla 211 Bin dekar alana ulaşmış ve 48 Bin ton üretim gerçekleşmiştir.  Bu yılda dünyada ve ülkemizde ayçiçeği üretiminde artış öngörülmektedir.

Ayçiçek üretiminde son yıllarda önemli artışlar yaşanmıştır. Ancak bu artışlara rağmen hızlı nüfus artışı,  kişi başı tüketimin artması ve pandemi koşullarında talebin artması sebebi ile yağ tüketiminde de artış gözlemlenmektedir.

Bu yıl içerisindeki mevcut yağış durumu ayçiçeği gibi yağlı tohumlu bitkilerin üretimine olumlu yansıyacaktır. Ancak son yıllarda dünyada meydana gelen iklim değişikleri ve küresel ısınma neticesinde aşırı sıcaklar ve yağış rejiminin değişmesi su kaynaklarının azalmasına sebep olmuştur. Bu nedenle su tüketimi az olan ürünlerin yetiştiriciliğinin artırılması da önemli hale gelmiştir.

İlimizde nadas alanlarının daraltılması ve su tüketiminin azaltılması amacı ile geçen yıl bakanlığımız ve il özel idaresinin %75 hibe katkısı ile toplam proje tutarı 2 Milyon 301 Bin TL olan 2.301 ünite tohum desteği 1.892 üreticimize sağlanmış olup, 55 bin dekar alanda üretim gerçekleştirilmiştir.

Bu yılda nadas alanlarının daraltılması ve su tüketiminin azaltılması amacı ile Bakanlığımız ve il özel idaresinin %75 hibe destekleri ile toplam tutarı 6 milyon 401 bin TL olan projelerimiz ile 3 bin 200 çiftçimize 80 bin dekar alanda yetiştirilmek üzere 3 bin 200 ünite tohum desteği sağlayacağız.

Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize bütün tarımsal faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyor, bütün çiftçilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun. Hepinize saygılar sunuyorum.’ dileklerinde bulundu.

Program sonunda yağlık ayçiçeği tohumları İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından çiftçilerimize teslim edildi. Daha sonrasında protokol üyeleri ile çiftçiler hatıra fotoğrafı çekilerek törene son verildi.