Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 05:33   Güncelleme : 01-06-2021 05:33

TRABZON HURMASI FİDAN DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

​ İl Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaresi ile yürülüten ortak proje kapsamında Trabzon Hurması Fidanı Dağıtım Töreni düzenledik

TRABZON HURMASI FİDAN DAĞITIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İl Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaresi ile yürülüten ortak proje kapsamında Trabzon Hurması Fidanı Dağıtım Töreni düzenledik. Müdürlüğümüz bahçesinde gerçekleşen programa Valimiz Sayın Mustafa MASATLI, Amasya Milletvekilimiz Sayın Mustafa Levent KARAHOCAGİL,İl Özel İdare Genel Sekreteri Erdin ACAR, İl Genel Meclis Başkanı Zeki ERASLAN ve çiftçilerimiz katıldı.

İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN konuşmasında;

“İlimiz tarımsal üretimin her noktasında faal olan ve bu noktaların bazılarında da söz sahibi konumunda bulunmaktadır. İlimiz açısından bu söz sahibi olduğumuz noktaları artırmak kurumumuz ve siz yetiştiricilerin ortak sorumluluğudur.

Tüm bu yapılan ve uygulamaya konulan projelerimiz için hedeflerimiz doğrultusunda devam edeceğiz. İlimiz meyveciliğini geliştirmek adına ciddiyet ve azim ile çalışmalarımız ara vermeden devam edecektir.

Trabzon Hurması yetiştiriciliği özelinde avantajları olan bir türdür. Tespiti yapılan bir zararlısı ya da hastalığı söz konusu olmadığından mücadele metotlarının hiçbirine ihtiyaç göstermediğinden öncelikli ekonomiktir.

Verim çağına ulaşmış ağaçların 200-300 kg verim verebildiği için kazanımı daha yüksektir. Bu proje ile hem ilimiz tarımında hem de üreticilerimizin alternatiflerini çoğaltarak kazan kazan ilkesini yerine getirmiş olacağız.

Sofrada ve sanayide kullanımı olan Trabzon Hurması (cennet meyvesi) bu anlamda önem kazanmaktadır. Yaptığımız bu proje ile yeni kuracağımız kapama bahçelerle birlikte hedeflediğimiz noktaya kısa sürede varacağımız aşikârdır.  Ekonomik verim çağına girmiş 139 dekar alanda 630 tonluk bir verime sahipbulunmaktayız. Şuan dağıtacağımız fidanlarla birlikte bu alan ikiye katlanacak ve önümüzdeki yıllar projeksiyonu ile 500 dekara ve nihayetinde hedefimiz olan 1000 dekar alana ulaşmayı arzu etmekteyiz.

Bugün, 150 dekar alan için 6000 adet fidan üreticilerimize teslim edilecektir. Bu proje İl Özel İdaresince %75 hibe desteği ve %25 çiftçi katkısı ile toplamda 97.000 TL olarak gerçekleşmiştir. Hep birlikte daha nice projelerde bulaşacağımızda emin olabilirisiniz.

Bu projelere kavuşmak adına önümüzdeki tüm engelleri kaldıran bizi daha çeşitli projeler için teşvik eden Sayın Valimize şükranlarımı arz eder, tüm üreticilerimize ve İlimize hayırlara vesile olmasını diler bol ve bereketli bir sezon dilerim.” diyerek çiftçilerimize iyi niyet temennilerinde bulundu.

Valimiz Sayın Mustafa MASATLI konuşmasında;

“Yılın son günlerinde kiraz fidanı, elma fidanı ve son olarak cennet hurması fidanı dağıtımıyla sizlerle bir araya geliyoruz.

Geçtiğimiz yüzyıldan itibaren sanayi ve diğer hizmet alanlarına kayan ağırlık, gıdanın önem kazanmasıyla yeniden tarıma dönmeye başlamıştır.

İlimiz açısından bakıldığında ise Amasya tarım ve hayvancılıkta bölgemizin merkezi olma noktasında emin adımlarla ilerlemektedir. Ülkemiz genelinde şeker pancarı tohumunda birinci, kuru soğanda ikinci, Amasya elmasında üçüncü, bamya ve salatalık dahil çeşitli ürünlerde de beşinci sırada yer almaktayız.

Önümüzdeki yıl sulama yatırımlarını 4 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl yaklaşık 1.1 milyon TL’lik fidan dağıtımında bulunduk. Seneye bu rakamları daha da arttırmak için çalışacağız.  Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Hükümetimizin her alanda çok önemli çalışma ve politikaları oldu. Tarımda, sanayide, hizmet sektöründe ve son yıllarda özellikle savuma sanayiinde önemli atılımlar yapıldı.

Biz artık dünyanın örnek aldığı önemli ülkelerden biriyiz. Bize gösterilen 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda herkes işini ve sektörünü küçümsemeden ülkemizin yarınları için çalışmalıdır, üretmelidir. 

Fidan dağıtımı yapacağımız şifa kaynağı bu meyve taze olarak tüketilebildiği gibi, kurutularak da tüketilmektedir.  Bu meyve, yapısı gereği çabuk bozulduğu için kurutma işlemine tabi tutularak raf ömrü uzamakta, hem de katma değeri yüksek bir ürüne dönüşmekte hem de uzun zaman içerisinde pazarlanabilmektedir.

Tüm bu çalışmalarla Anadolu’nun önemli bir coğrafyasında bulunan tarihi, kültürü ve insanıyla örnek olan Amasya’yı daha yukarılara taşıyacağız.