Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 17:43   Güncelleme : 01-06-2021 17:43

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİMİZ DEVAM EDİYOR

​ Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda; Müdürlüğümüzce yürütülen eğitim yayım ve danışmanlık hizmetleriyle birlikte, Tarımsal amaçlı örgütler ve serbest tarım danışmanları tarafından 2021 yılında yürütülecek çalışmalar belirlenmiştir

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Bakanlığımızın politikaları doğrultusunda; Müdürlüğümüzce yürütülen eğitim yayım ve danışmanlık hizmetleriyle birlikte, Tarımsal amaçlı örgütler ve serbest tarım danışmanları tarafından 2021 yılında yürütülecek çalışmalar belirlenmiştir. Buna göre ilimizde önümüzdeki yıl içinde sektörde faaliyet gösteren 8 tarım danışmanı tarafından İlimiz Merkez ve bağlı ilçelerde toplam 520 çiftçimize yayım ve danışmanlık hizmeti sunulacaktır.

Bu kapsamda Bakanlığımız tarafından eğitim yayım faaliyetlerinin teşvik edilmesi amacıyla, hizmet gösterecek Tarım danışmanlarına yıl içinde Toplam 368.000 TL destekleme ödemesi yapılacaktır.

01.12.2020 tarih ve 31321 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Desteklenmesi Tebliği (Tebliğ No:2020/35) ile Bakanlığımızca yetkilendirilmiş olan Tarımsal Örgütler, Ziraat Odaları ve Serbest Tarım Danışmanları tarafından sektörde faaliyet gösteren çiftçilere on iki ay boyunca yayım ve danışmanlık hizmeti verilmesi hüküm altına alınmıştır. Söz konusu tebliğde belirli üretim büyüklüğüne sahip çiftçilerin tarımsal üretiminin planlanması, gerçekleşmesi, yetiştirme ve bakım işlemleri ile eğitim yayın faaliyetlerinin belirli aralıklarla yerinde kontrol edilmesi esaslı olarak sözleşmeli tarım danışmanları tarafından yürütülmesi ve bu hizmet karşılığında ilgili danışmanlara destekleme ödemesi yapılması sağlanmıştır.

İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN konuyla ilgili olarak “Bakanlığımızca eğitim-yayım çalışmalarına büyük önem verilmekte ve bu çalışmalar kamu-özel sektör işbirliği ile yürütülmektedir. COVİD-19 tedbirleri nedeniyle bu faaliyetler daha dikkatle sürdürülmekte olup; önümüzdeki dönemde bütün çiftçilerimizin Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmetlerinden faydalanmalarını hedeflemekteyiz” şeklinde açıklamada bulunmuştur.