Ekonomi
Giriş Tarihi : 16-04-2022 01:10   Güncelleme : 16-04-2022 01:10

SOYA FASULYESİ TOHUMU DESTEKLEME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SOYA FASULYESİ TOHUMU DESTEKLEME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SOYA FASULYESİ TOHUMU DESTEKLEME TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Küresel ölçekte gıda arzının en önemli aktörlerinden biri olan Ülkemiz; hemen her türlü bitkisel ürünün verimli ve kaliteli yetiştiriciliğine olanak sağlayan münbit toprakları, geniş iklim yelpazesi, modern teknik alt yapısı ve en önemlisi de yetişmiş ve bilinçli üretici profili ile tüm dünyanın ihtiyacına yönelik üretim yapmaya devam etmektedir.

Özellikle tarla bitkileri üretiminde, dünya pazarlarında söz sahibi olmak iddiasında olan ülkemiz son zamanlarda değişen tüketim tarzlarına paralel olarak, alternatif ürünlerin ürün gamına kazandırılması ve mevcut potansiyelin işlevsel hale getirilmesi ile ürün çeşitliliğini de arttırmaya yönelik faaliyetlere hız vermiştir. Bakanlığımızca bu doğrultuda temel besin maddelerinden yağlık bitkilerin üretimine özel önem verilerek üretimi teşvik edilmekte ve öncelikle ülkemizin ihtiyacı ve ardından dünya pazarlarının talebinin karşılanmasına yönelik projeler desteklenmektedir. Bu desteklerin sahaya yansıması ile Ülkemizde 2021 yılında 439 bin dekar alanda üretimi yapılan soyadan 182 bin ton ürün elde edilmiş olup bir önceki yıla göre ekim alanında %25, üretim miktarında %17 artış gerçekleşmiştir. Aynı dönemde ilimizde ise 82 dekar üretim alanında 30 ton soya üretimi gerçekleşmiştir.

Dünyada palm yağından sonra en yaygın kullanılan yağ olmasının dışında soya; hayvan yemi, un, süt, yoğurt ve peynir yapımında, boya, tutkal gibi 200’e yakın sanayi ürünü imalatında kullanılmakta olup dünyanın en değerli sanayi bitkileri içerisinde yer almaktadır.

İnsan beslenmesinde iyi bir besin kaynağı olmasının yanı sıra baklagil bitkisi olan soya, toprağa azot kazandırarak, kendisinden sonra ekilecek olan ürünlerde verimi arttırır ve gübre tasarrufu sağlar. Ayrıca bir çapa bitkisi olması nedeniyle de tarladaki ot mücadelesinde fayda sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı soya iyi bir münavebe bitkisidir. Ayrıca yağı çıkarıldıktan sonra kalan soya küspesi, dünyadaki en fazla protein içeren yem kaynağıdır. Soyanın en önemli özelliği, diğer bitki ve hayvan yem kaynaklarına göre, birim alandan daha fazla ve ucuz protein sağlamasıdır.

Uygulanan projelerle özellikle pandeminin etkilerinin devam ettiği bu kritik dönemde Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi; çiftçilerimizin girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve üretiminin artarak sürmesi ve için her alanda destek olmaya devam etmektedir.

Bu kapsamda ilimiz soya üretim alanını artırılması, soya üretiminin yaygınlaştırılması, üreticilerimizin kazançlarını artırılması ve ülkemizdeki yüksek yağ talebin karşılanmasına katkıda bulunulması amacıyla %75 hibe desteği ile toplam tutarı 520 bin TL olan projemiz ile 91 çiftçimize 1.700 dekar alanda yetiştirilmek üzere 17 bin kg tohum desteği sağlanacaktır.  Böylelikle son zamanlarda pazar değeri artan ve en stratejik ürünlerden biri haline gelen soya üretiminde ilimiz önemli tedarikçilerden biri olma hedefine daha fazla yaklaşacaktır.

        Bu projemizin gerçekleştirilmesinde diğer bütün çalışmalarımızda olduğu gibi en başta bütün çalışmalarımızda bize destek veren Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize; şahsım, kurumum ve üreticilerimiz adına en kalbi şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Valimiz Sayın MASATLI’nın da konuşmalarının ardından tören alanında bulunan hak sahibi çiftçilerimize soya fasulyesi tohumları teslim edildi.