Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-12-2021 14:47   Güncelleme : 26-12-2021 14:47

SAĞLIKLI SÜTLER AYDINLIK NESİLLER ve YAYLALAR AYDINLANSIN HAYVANCILIK CANLANSIN PROJELERİ HAYATA GEÇİRİLDİ

SAĞLIKLI SÜTLER AYDINLIK NESİLLER ve YAYLALAR AYDINLANSIN HAYVANCILIK CANLANSIN PROJELERİ HAYATA GEÇİRİLDİ

SAĞLIKLI SÜTLER AYDINLIK NESİLLER ve YAYLALAR AYDINLANSIN HAYVANCILIK CANLANSIN PROJELERİ HAYATA GEÇİRİLDİ

İl Müdürlüğümüz ve Doğu Karadeniz Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle hazırlanan Sağlıklı Sütler Aydınlık Nesiller ve Yaylalar Aydınlansın Hayvancılık Canlansın Projeleri kapsamında Süt Sağım Makinesi, Göçer Çadırı ve Güneş Enerji Paneli Teslim Töreni gerçekleştirildi. Törene Amasya Valisi Sayın Mustafa MASATLI, Amasya Milletvekili Sayın Mustafa Levent KARAHOCAGİL,  DOKAP Başkanı Sayın Hakan GÜLTEKİN ve çok sayıda protokol üyesi katılım sağladı. Tören İl Müdürümüz Sayın Hayrullah GÖKTEKİN’in konuşmasıyla başladı.

Konuşmalarında Sayın GÖKTEKİN; “Hayvancılık; artan nüfusun yeterli ve dengeli beslenmesi için hayvansal protein ihtiyacının karşılanması, sanayiye ham madde sağlaması ve istihdama olan katkıları nedenleriyle önemli bir sektördür.

         Ülkemiz küçükbaş hayvan varlığı sayısında Avrupa’da 1. sırada, büyükbaş hayvan varlığı sayısında Avrupa’da 2. sırada yer almaktadır. İlimiz ise 189.666 baş koyun ve 57.852 baş keçi ile toplamda 247.518 küçükbaş varlığı ile ülke sıralamasında 56.

sırada yer almaktadır.

Hayvancılığı geliştirmek için Bakanlığımız önemli destekler sağlamakta olup; 2021 yılında İlimizde yetiştiricilerimize yaklaşık 40 milyon TL hayvancılık hibe desteği verilmiştir.

İlimiz iklim şartları, mevcut alt yapısı ve kaynak birikimi ile hayvancılık için oldukça elverişli konumda olup hayvansal üretim yönünden önemli bir potansiyele sahiptir. İlimizde 54.186 baş sağılan büyükbaş hayvan ile 155.250 ton büyükbaş süt üretimi gerçekleştirilmiştir. Çoğu aile tipi işletmelerimizde üretimi yapılan bu sütlerin sağlıklı ortamda işleme tesislerine ulaştırılmasını ve hatalı sağım sonucu oluşan meme hastalıklarına bağlı ekonomik kayıpların giderilmesini amacı ile; DOKAP’ın %80 hibe desteği ile gerçekleştirdiğimiz “Sağlıklı Sütler Aydınlık Nesiller” projemizle 126 yetiştiricimize 126 adet sağım makinası, 126 adet tekme savar ve 126 adet 5 lt sağım sonrası solüsyon dağıtımını gerçekleştireceğiz. Böylelikle kaliteli sütlerden kaliteli süt ürünleri elde edilecek, bu sayede katma değer oluşturulacaktır.

Katma değeri yüksek olan küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliği ise tarihimiz boyunca Anadolu topraklarında yapılmış kültürümüzün bir parçası haline gelmiştir.

İlimiz genelinde tüm ilçelerimizde yapılan küçükbaş hayvancılıkta; mera ve yaylalarımızda otlatma ilkbahar ortalarında başlayıp sonbahar sonuna kadar devam etmektedir. Ayrıca ilimizde mevcut küçükbaş ve büyükbaş hayvanların yanı sıra bu yıl 2 Bin büyükbaş ve 28 Bin küçükbaş göçer hayvanda 47.134 hektar alana sahip mera ve yaylalarımızdan fayda sağlamıştır.

DOKAP’ın %75 hibe desteği ile gerçekleştireceğimiz “Yaylalar Aydınlansın Hayvancılık Canlansın” projemizle 50 küçükbaş hayvan yetiştiricimize 50 göçmen çadırı ve 50 adet güneş enerjisi paneli sistemi dağıtımını gerçekleştirerek, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaparak geçimini sağlayan ailelerin elektrik ve barınma ihtiyaçları karşılanacak böylelikle yetiştiricilerimiz, hayat standartlarında bir kayıp yaşamadan yetiştiricilik faaliyetlerine devam edecek, yetiştiricilerimizin sosyo-ekonomik olarak gelişimlerine katkı sağlanacaktır.

Bu projelerimizin İlimiz yetiştiricilerine ve hayvancılığına hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize bütün faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyor, Sayın DOKAP Başkanına ve ekibine desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.