Ekonomi
Giriş Tarihi : 02-07-2021 06:03   Güncelleme : 02-07-2021 06:03

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE EĞİTİMLER DÜZENLİYORUZ

​ İlimize bitkisel üretim sezonu boyunca tarla ürünleri ve  seralarda, sebze çapalamasında ve hasadında çalışmak amacıyla  ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen mevsimlik gezici tarım işçilerine yönelik; Müdürlüğümüzde görevli Uzman Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimler tarafından düzenlenen eğitimler devam ediyor

MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE EĞİTİMLER DÜZENLİYORUZ

İlimize bitkisel üretim sezonu boyunca tarla ürünleri ve  seralarda, sebze çapalamasında ve hasadında çalışmak amacıyla  ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen mevsimlik gezici tarım işçilerine yönelik; Müdürlüğümüzde görevli Uzman Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimler tarafından düzenlenen eğitimler devam ediyor. Özellikle Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ilimizde çalışan ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu gezici tarım işçilerinin ikamet ettiği Merkez ilçeye  bağlı Oluz, Doğantepe, Çavuş ve B.Kızılca köylerinde eğitimler düzenlendi. Düzenlenen eğitimlerde çalışma alanları ile ilgili olarak patates, soğan, şekerpancarı ve  örtü altı yetiştiriciliği ile ilgili ekimden hasada kadar ayrıntılı bilgiler verilirken, çalışan kadın işçilere de; yeterli ve dengeli beslenme, hijyen ve gıda muhafaza teknikleri konularının yanı sıra veteriner hekim tarafından et ve et ürünleri tüketimi, muhafazası konularında bilgiler verildi. 

Konuyla ilgili olarak İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN; “Müdürlük olarak tarımsal konularda ilimizdeki bütün üreticilerimize eğitimler verilecek ve bununla birlikte mevsimlik tarım işçilerine yönelik eğitimlere de ayrıca öncelik tanınacak. Pandemi koşullarının ortadan kalkmaya başlamasıyla birlikte bu eğitimlerin önümüzdeki dönemde artarak devam edecektir”  ifadelerinde bulundu. Eğitim sonrasında İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından mevsimlik işçilere ve beraberindeki çocuklara çeşitli hediyeler verildi.