Ekonomi
Giriş Tarihi : 06-04-2022 21:51   Güncelleme : 06-04-2022 21:51

MANDA DESTEKLEME DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

MANDA DESTEKLEME DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

MANDA DESTEKLEME DAĞITIM TÖRENİ DÜZENLENDİ

Anadolu Mandası Üretimini Geliştirme Projesi kapsamında İlimiz Özel İdaresinin %50 hibe desteği ile yirmi çiftimize manda boğası dağıtım töreni gerçekleştirildi. İl Müdürlüğümüz bahçesinde gerçekleştirilen törene başta Amasya Valimiz Mustafa MASATLI olmak üzere Amasya Milletvekili M. Leven KARAHOCAGİL, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Celil İNCE, protokol üyeleri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Düzenlenen programda İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN; “İlimiz toplam 205.330 büyükbaş ve 280.505 adet küçükbaş hayvan varlığına sahiptir. Toplam büyükbaş hayvan varlığının %8,7’sini yerli, %45,5’ini kültür, %43,6’sını melez ırk ve %2,2’sini manda oluşturmaktadır.

Gücünden, etinden, sütünden, derisinden yararlanılan mandalar kendilerine has yaşam alanları, beslenmeleri, kanaatkâr bir canlı olması, elde edilen işlenmiş ürünlerinin taşıdığı özelliklerle Türk kültür hayatında özel bir yere sahiptirler.

Sığırların yemediği kaba yemleri çok iyi değerlendirmesi, selüloz oranı fazla yemleri dahi ekonomik bir şekilde et ve süt verimine dönüştürebilmesi, mera hayvancılığına uygun olması ve yeni ortamlara hızlı adapte olması manda yetiştiriciliğinin önemli avantajları arasında yer almaktadır.

Ülkemizde hayvan varlığının artırılması, ırkların ıslahı ve geliştirilmesi için Bakanlığımız birçok projeyi hayata geçirmiştir. Bakanlığımız ıslah projeleri kapsamında Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projesi ile İlimizde Anadolu Mandası yetiştiriciliği yapan 84 işletmeye 2021 yılı için 738.165 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Ayrıca 2021 yılında Amasya İl Özel İdaresinin %50 hibe katkısı ile toplam proje bedeli 245 Bin TL olan “Anadolu Mandası Üretimini Geliştirme Projesi” ile manda ıslahı için 20 adet boğanın dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

Bizlerde Bakanlığımız hedefleri doğrultusunda ilimizde mevcut 4.486 baş olan manda varlığını arttırmak ve birim hayvandan daha yüksek verim ve kaliteli ürünler elde etmek amacı ile geçen yıl olduğu gibi bu yılda İl Özel İdaresinin %50 hibe katkısı ile “Anadolu Mandası Üretimini Geliştirme Projesi”ni hayata geçirmiş bulunmaktayız. Bu yıl toplam tutarı 225 Bin TL olan proje ile 15 yetiştiricimize 15 adet manda boğası dağıtımını gerçekleştireceğiz. Bu bağlamda bu projelerin sürekli hale gelmesi için sürekli destek ve teşviklerinden ötürü Valimiz Sayın Mustafa MASATLI’ya, bütün tarımsal faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları için Sayın Milletvekillerimize minnet ve şükranlarımı arz ediyor, dağıtımını yaptığımız hayvanların yetiştiricilerimize, ilimiz hayvancılığına hayırlı ve bereketli olması temenni ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Program sonunda manda boğaları hak sahibine kura çekilerek belirlendi ve İl Müdürlüğümüz personelleri tarafından çiftçilerimize teslim edildi.