Ekonomi
Giriş Tarihi : 28-06-2021 22:01   Güncelleme : 28-06-2021 22:01

KURBANLIK HAYVAN SEVK ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

​ Şap hastalığından aşılı ari bölge olan ve aşısız ariliği hedeflenen Trakya’ya veya yeni ilan edilecek korunmuş bölgelere kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sevki, Bakanlığımızca hazırlanan Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Korunmuş Bölgelere Sevklerinde Uygulanacak Prensipler Genelgesi (2020/06) ve Koyun Keçi Vebası Hastalığından Korunmuş Bölge İlan Edilen Trakya’ya Yapılacak Küçükbaş Canlı Hayvan Sevkleri Genelgesi (2021/04) çerçevesinde, İstanbul Avrupa yakasında bulunan Kurbanlık Hayvan Satış Yerlerine yapılacaktır

KURBANLIK HAYVAN SEVK ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Şap hastalığından aşılı ari bölge olan ve aşısız ariliği hedeflenen Trakya’ya veya yeni ilan edilecek korunmuş bölgelere kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvanların sevki, Bakanlığımızca hazırlanan Şap Hastalığına Duyarlı Hayvanların Korunmuş Bölgelere Sevklerinde Uygulanacak Prensipler Genelgesi (2020/06) ve Koyun Keçi Vebası Hastalığından Korunmuş Bölge İlan Edilen Trakya’ya Yapılacak Küçükbaş Canlı Hayvan Sevkleri Genelgesi (2021/04) çerçevesinde, İstanbul Avrupa yakasında bulunan Kurbanlık Hayvan Satış Yerlerine yapılacaktır.

Genelgeler doğrultusunda İl ve İlçe Müdürlüklerimizde konu ile görevli personellerimizle başvuru ve iş akışıyla ilgili bilgilerinde paylaşıldığı toplantılar düzenlenmiş ve değerledirmeler yapılmıştır.

Konu ile ilgili İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN, şu açıklamaları yapmıştır.

“Yaklaşan Mübarek Kurban Bayramımız münasebeti ile “hastalıktan ari” korunmuş bölgelere kurbanlık hayvan sevki kapsamında İlimiz genelinde 150 işletme sahibinin 4272 büyükbaş ve 1022 küçükbaş hayvan için yapılan müracaatları değerlendirilmiş olup; hastalık taraması amacıyla kan alımı işlemleri devam etmektedir. Alınan kan örneklerinin laboratuvar testleri, Ankara Şap Enstitüsü Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmekte, sonuçlarına göre sevk işlemleri yapılacaktır.

Üreticilerimiz hastalıksız olduğu belirlenen hayvanlarını kurban bayramı tarihine 15 gün kala yani 05.07.2021 tarihinden başlamak üzere Trakya’ya (İstanbul Avrupa Yakasına) sevk işlemlerini yapabilecektir. Hayırlı ve bereketli olmasını dilerim”. 

 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.