Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-06-2021 23:08   Güncelleme : 18-06-2021 23:08

KİRAZ TEŞVİK YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

​ Milli Mücadele ve Amasya Tamimi’nin 102

KİRAZ TEŞVİK YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Milli Mücadele ve Amasya Tamimi’nin 102. yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen 12-22 Haziran Amasya Uluslararası Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında kiraz teşvik yarışması gerçekleştirildi.

Organizasyonunu Müdürlüğümüzce yaptığımız yarışmaya 46 üreticimiz katılım göstermiştir. Üreticilerimizin yetiştirdikleri ürünleri 16 kritere göre puanlayarak Amasya’nın en iyi 7 kirazını belirledik. Belirlenen ilk üçe içine giren üreticilere nakdi ödül diğer dört üreticimize ise çeşitli hediyeler verildi . Yarışmada birinci seçilen İlimiz Kızseki Köyü’nden Fehmi GİDER, ikinci seçilen İlyas Köyü’nden Birsen ÇEKİÇ ile üçüncü seçilen Kapıkaya Köyü’nden Ali PEHLİVAN, Aydınlık Köyü’nden Ahmet ÇAKMAK, İlyas Köyü’nden Ahmet KAYIŞ, Duruca Köyü’nden Elif ÇELİK ve Aydınlık Köyü’nden Ercan UZUN ödüllerini Vali Mustafa MASATLI, Adalet ve Kalkınma Partisi Amasya Milletvekili Mustafa Levent KARAHOCAGİL, Adalet ve Kalkınma Partisi Amasya Milletvekili Hasan ÇİLEZ ve Cumhuriyet Halk Partisi Amasya Milletvekili Mustafa TUNCER, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan ŞAHİN, Amasya Üniversitesi Rektörü Prf.

Süleyman ELMACI ve İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN’in elinden aldı.

Törende konuşan İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN;

“12-22 Haziran Atatürk Kültür ve Sanat Festivali kapsamında 41 sene önce başlatılan ve bugünlere kadar bir gelenek ve bir değer haline gelen “Kiraz Teşvik Yarışması”nı bizlere kazandıran, hizmet yarışında bu meşaleyi bizlere devreden geçmiş büyüklerimize öncelikle şükranlarımı sunuyorum. Nasıl ki bir sanatçı emek verdiği eserini gün yüzüne çıkarıp sergilenmesini arzu ediyorsa bizim çiftçilerimizde aynı duygularla eserlerinin ürünlerinin burada sizlerin beğenisine sunmakla gururlanmaktadırlar. Kaliteli, sağlıklı ve lezzetli meyveleri üretmek için sarf ettikleri emekleri adına kiraz üreticilerimizin özelinde tüm üreticilerimizi gönülden alkışlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz. Bitkisel üretimimizin yanında hayvansal üretimde de bu büyük potansiyelimizi beraber paylaşıyoruz. Bu potansiyelimizdeki mevcut durumumuzu koruma adına, mevcut durumumuzu daha da ileriye götürebilme adına Bakanlığımızca tarımsal destekleme kapsamında Amasya’mıza yaklaşık 135 Milyon TL nakit destek sağlandığını da gururla ifade etmek isterim.

35.000 ton kiraz üretimimizin yaklaşık %20’sini ihraç edebilmekteyiz. Bu ihraç miktarı üretimimize oranla çok düşük seviyede kalmaktadır. İhracat miktarımızı artırmak, ihracata uygun kapama kiraz bahçelerinin artırılması adına sürekli projeler yaparak ihracata uygun kiraz çeşitlerinin oranını artırmayı hedeflemekteyiz. Geçtiğimiz yıl itibari ile yaptığımız “Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında 390 dekar alan için 19.500 adet kiraz fidanı, 150 dekar alan için 5.000 adet Trabzon Hurması, 90 dekar alan için 4500 adet Amasya misket elması, 150 dekar alan için 3.750 adet incir fidanı projelerimizi hayata geçirdik. Ayrıca DOKAP’a yaptığımız projeler ile birlikte bu yılda toplamda 1.800 dekar alan için 53.000 adet meyve fidanını üreticilerimize %75 hibe desteği ile teslim edeceğiz. Yapacağımız projelerimizle ilimiz meyvecilik sektörüne yönelik çalışmalarımız artarak devam edecektir.İlimizde tüm üretim mevsimi periyodlarında nisan ayında tutup ta ki ağustos ayına kadar kiraz hasadı yapılabilmektedir. Bu üretim zamanı çeşitliliğini en ekonomik şekilde zamanlayarak ihracata uygun kiraz çeşitlerinin erkenci, orta erkenci ve geçci  çeşitlerin üretim miktarlarını artırmamız gerekmektedir.Kendine has tat ve aroması ile yüksek kalibresine ek olarak uzun süre yola dayanıklılık özelliğinin getirdiği pazarlama kolaylığı ile ilimizde tarım ürünlerinin en önemli ihraç kalemi haline gelmiştir. Bu çeşidimiz yanında gelişen pazar talepleri ile birlikte teknik elemanlarımızca takibi yapılan regina, premier jant, kordia, earli burlat-lori, swet hard, nortwonder ve Lambert çeşitleri ile erkenci, orta erkenci, mevsimlik ve geçci çeşitler ilimize kazandırılmıştır. Bu çeşitlerinde üretim desenize katılması ile birlikte dar bir zamanda sıkışmış olan ihracat dönemi mayıs ayından ta ki ağustos ayı sonlarına kadar uzanmasını beklemekteyiz.Yaptıkları işlerini adeta bir sanata çeviren ve eserlerini burada hepimize sergileyen bu yarışmamıza katılarak bizleri onurlandıran tüm üreticilerimizi teşekkür ediyorum. Bu tür organizasyonların hayata geçmesinde ve İlimiz Tarımına katkı sağlamak adına büyük çaba sarf eden, bizi iyiye ve güzele teşvik eden, kayıtsız şartsız sonsuz desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Mustafa MASATLI’ya huzurlarınızda şükranlarımı arz ediyorum. İsabetli tarım politikaları ve “Destek Bizden Üretim Sizden” sloganı ile Ülkemiz Tarımına yeni katma değerler sağlayan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr.Bekir PAKDEMİRLİ’ye sizlerin adına teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.

Valimiz Mustafa MASATLI ise şunları söyledi: “Bugün İlimiz için önemli bir değer olan kirazın en iyisinin belirlendiği yarışmanın finalinde sizlerle bir aradayız.

Her alanda rekorlar kırmaya başladı. İlimiz de bu gelişimden gerekli payı almaktadır. Burada bizlere düşen görev bu gelişimi yapacağımız projelerle sürekli hale getirmektir. Yetiştirdiğimiz ürünlerden yüksek miktarda gelir elde etmek için, kalitesi yüksek, tüketimi her zaman olabilen ve ihraç edebileceğimiz ürünleri tercih etmemiz gerekmektedir. İlimiz 35 bin tonluk yıllık kiraz üretimiyle Türkiye’de 7. sıradadır. Üretimimizin  %20’sini ise ihraç etmekteyiz. Son 1 yılda 26 bin dekarı geçen kiraz üretim sahamıza, yaptığımız çalışmalar sonucu 390 dekarlık bir alan ilave ettik. Bu çalışmalardaki amacımız çiftçilerimizin daha çok gelir elde etmesi ve hayat standartlarının artmasıdır.Tarımsal sulama yatırımlarında ise bu yıl tarihi rakamları inşallah yakalayacağız. 2021 yılında İl Özel İdaremizin sulama yatırımlarını 8 kat arttırıyoruz. Yine Devlet Su İşleri tarafından yapılmakta olan başta Aydınca Barajı olmak üzere, diğer sulama projelerimiz de ilimizin sulama kapasitesine önemli ölçüde katkılar sağlayacaktır.Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de salgına karşı çok ciddi bir mücadele verilmektedir.Sağlık Bakanımızın son açıkladığı haftalık vaka haritasında Karadeniz Bölgesi illeri arasında en düşük vaka oranına sahip il Amasya’mızdır. Bu başarı uyguladığımız etkin tedbirler ve halkımızın eseridir. Bu vesileyle kurallara riayet eden vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.Dün itibariyle Ülkemiz genelinde günlük 1,5 milyon doz aşılama yapılmıştır.  Bu rakamlarla dünyada en çok aşı yapan ülkelerden biriyiz. İlimiz ise aşılamada şu anda Türkiye yedincisi konumumdadır. Sırası gelen vatandaşlarımızın aşılarını yaptırmasıyla en çok aşı yapılan ilk 3 il arasına girmeyi hedefliyoruz.Her yıl olduğu gibi bu yıl da Amasya’mızın sembollerinden olan kiraz teşvik yarışmamız sonuçlandı. Bu yıl yarışmaya 46 üreticimiz katıldı. Burada maksat yarışmak değil,  kiraz yetiştiricilerimizi daha iyiyi üretmeye teşvik etmektir. Bu yarışmanın düzenlenmesinde ve değerlendirme aşamalarında  görev alan başta Tarım ve Orman Müdürümüz olmak üzere,  Müdürlük personelimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Protokol üyelerinin de katılımıyla Şehzadeler Gezi Yolunda düzenlenen törenin sonunda protokol üyeleri ve ödül almaya hak kazanan çiftçilerimiz ile toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirilirken İl Müdürlüğümüz görevlilerince törene katılan vatandaşlara kiraz ikramında bulunuldu.

.