Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-10-2021 00:35   Güncelleme : 21-10-2021 00:35

İLİMİZDE TRABZON HURMASI HASADINA BAŞLANDI

İLİMİZDE TRABZON HURMASI HASADINA BAŞLANDI

İLİMİZDE TRABZON HURMASI HASADINA BAŞLANDI

İlimiz ve İlçelerinde Trabzon Hurması hasadına başlandı. İl Müdürlüğümüzce düzenlenen hasat törenine Valimiz Sayın Mustafa MASATLI ve diğer protokol üyeleri katılım sağladı. İl Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN’in açılış konuşmasında;

“İlimiz tarımsal üretimin her noktasında faal olan ve bu noktaların bazılarında da söz sahibi konumunda bulunmaktadır. İlimiz açısından bu söz sahibi olduğumuz noktaları artırmak kurumumuz ve siz yetiştiricilerin ortak sorumluluğudur.

Anavatanı Çin’den tüm dünyaya yayılan, Anadolu’ya İpekyolu ile gelen, besin değeri açısından zengin olan Trabzon Hurması İlimizde her geçen gün üretimi artan ve talep gören bir üründür. Özelinde avantajları olan bu meyvenin, tespiti yapılan bir zararlısı ya da hastalığı söz konusu olmadığından mücadele metotlarının hiçbirine ihtiyaç göstermediğinden ekonomiktir.

Hem yaş ve hem de kurutularak tüketilebildiğinden pazarlama sıkıntısı yaşanmamaktadır. Her geçen yıl üretimi artan Trabzon hurması ilimizde 243 dekar alanda üretilmekte olup 2021 yılında rekoltenin 603 ton olacağını tahmin etmekteyiz.

İlimiz meyveciliğini geliştirmek adına ciddiyet ve azim ile çalışmalarımız ara vermeden devam etmekteyiz. 2019 yılında İl Özel İdaresi’nin %50 hibe desteği ile toplam proje tutarı 50.904 TL olan 100 da alanda kapama bahçe tesisi kurulması için 4.000 adet fidan desteği sağlanmıştır. 2020 yılında İl Özel İdaresi’nin %75 hibe desteği ile toplam proje tutarı 96.960 TL olan bir önceki yılla oranla %50 artışla 150 dekar alanda kapama bahçe tesisi kurulması için 6.000 adet fidan desteği sağlanmıştır.

Bu yıl ise DOKAP’ın %75 hibe desteği ile bir önceki yıla oranla %60 artışla 240 dekar alanda kapama bahçe tesisi için 9.600 adet fidan dağıtımını gerçekleştirip hedefimiz olan 1.000 dekar alana ulaşmayı arzu etmekteyiz.

Sayın Valimize bütün tarımsal faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyor, bütün çiftçilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun. Hepinize saygılar sunuyorum.” ifadelerine yer verdi. 

Valimiz Sayın Mustafa MASATLI’nın konuşmasının ardından Trabzon Hurmasının hasadını başlatmasıyla tören son buldu.