Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-02-2022 00:27   Güncelleme : 03-02-2022 00:27

HİJYEN EĞİTİMİ KURSLARIMIZ DEVAM EDİYOR

HİJYEN EĞİTİMİ KURSLARIMIZ DEVAM EDİYOR

HİJYEN EĞİTİMİ KURSLARIMIZ DEVAM EDİYOR

Bakanlığımız ile Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında yapılan protokoller çerçevesinde Hijyen Eğitimi Kursu düzenledik.

kurs açılışına İl Müdürümüz Hayrullah GÖKTEKİN ve ESOB Başkanı İsa KÖSE ile birlikte katıldılar.

İl Müdürümüz programda şunları kaydetti;

“İlimizde ekmek ve ekmek çeşitleri üretimi yapan 83 adet işletmemiz bulunmakta olup; bunlardan 24 tanesi merkezde 59 tanesi de ilçelerimizde faaliyet göstermektedir. Ülkemiz ve ilimiz açısından beslenmede önemli bir yere sahip olan ekmeğin uygun şartlarda üretilmesinin sağlanması için denetimler ilimiz gıda kontrol görevlileri tarafından titizlikle ve düzenli olarak yapılmaktadır.

Ülkemizde maalesef bir yılda 6 milyon ekmek israf edilmekte olup; bu israfın büyük bir kısmı fırınlarda meydana gelmektedir. İsrafı azaltmak için ekmek üretmeden önce günlük satış potansiyelini belirleyen nüfus yoğunluğu, mevsim ve haftanın günleri dikkate alınarak üretim planlanmalı, gün içerisinde müşterilerin taze ekmek tercih ettikleri dikkate alınarak ağız miktarı fazlalaştırılmalı, ağızdaki ekmek miktarı azaltılmalıdır. Ayrıca bayat ekmekler galeta unu ve kurutulmuş ekmek olarak değerlendirilebilir.

Bugün vereceğimiz eğitimde fırınlarda hijyen ve sanitasyon, personel-iş yeri ekipman hijyeni, gıdalardaki zararlı maddeler, bozulmalar, bulaşma konuları hakkında bilgi verilecektir. Düzenlemiş olduğumuz kursumuzun sonunda sınav yapılacak ve başarılı olan katılımcılara sertifikaları verilecektir.

Kursumuza katılan esnaf arkadaşlarımıza bol ve bereketli kazançlar diliyorum”.