Ekonomi
Giriş Tarihi : 21-12-2021 07:19   Güncelleme : 21-12-2021 07:19

CEVİZ VE KUŞBURNU FİDANI DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CEVİZ VE KUŞBURNU FİDANI DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CEVİZ VE KUŞBURNU FİDANI DAĞITIM TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İl Müdürlüğümüz ve Doğu Karadeniz Projesi Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğiyle hazırlanan Amasya İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi kapsamında Ceviz ve Kuşburnu Fidanı Teslim Töreni gerçekleştirildi. Törene Amasya Valisi Sayın Mustafa MASATLI ve çok sayıda protokol üyesi katılım sağladı. Tören İl Müdürümüz Sayın Hayrullah GÖKTEKİN’in konuşmasıyla başladı.

 

Konuşmalarında Sayın GÖKTEKİN; “Tarımsal üretimin faaliyet alanlarından biri olan meyvecilik; gıda ihtiyacının karşılanması, sağlıklı ve dengeli beslenme, ülkemiz ekonomisine, ihracatına ve istihdamına sağlamış olduğu katkıdan dolayı oldukça önemli bir yere sahiptir.

Günümüz koşullarında tarımsal üretimin her alanında olduğu gibi meyvecilikte de bilimsel esaslara ve tekniğine uygun olarak tesis kurulması ve işletilmesi kârlı bir üretim için oldukça önemlidir.

Dünyada sert kabuklu meyveler içerisinde ceviz; alan olarak %9,3’lük pay ile ilk üç içerisinde yer almakta olup, üretim miktarı bakımından ise %25,8’lik pay ile birinci sırada yer almaktadır.

Türkiye ise %5,0’lık pay ile ceviz üretiminde dördüncü sırada yer almış, üretim alanlarının ise %9,5’ini oluşturmaktadır.

Ülkemiz coğrafyasında geniş bir yayılıma sahip olan ceviz; tarım, orman ve gıda sektörü açısından büyük önem arz etmektedir. Artan taleplerle son yıllarda ülkemizde yeni modern kapama ceviz bahçeleri tesis edilmektedir. Ülke genelinde 287 Bin ton olan ceviz üretimimizin Bakanlığımızın sağlamış olduğu sertifikalı fidan kullanım ve diğer hibe destekleriyle yeni kurulan bahçelerin verime başlaması sayesinde önümüzdeki 8 yılda en az 60 bin ton artması beklenmektedir. İlimizde de ceviz tüketim ve üretim olarak yoğun ilgi görmekte olup; bu yıl 17 bin dekarı aşan üretim alanı ile 4 bin tonun üzerinde ceviz üretimi gerçekleştirilmiştir.

Dünyada geniş bir coğrafyada doğal olarak yetişen, insanlık tarihinde oldukça önemli bir yere sahip olan kuşburnu ise günümüzde bitkisel drog preparatları, gıda, sağlık ve kozmetik ile ilgili sektörlerde değerlendirilen, katma değeri yüksek, çok kıymetli bir üründür.

Düşük sıcaklıklara ve kuraklığa dayanıklılığı sebebiyle Ülkemizin bütün bölgelerinde oldukça geniş bir yayılış alanı bulmuştur.

İçerdiği yüksek orandaki C vitamini nedeniyle bu ürüne olan ilgi giderek artmaktadır.

Ülkemizde Bakanlık sistemimize kayıtlı 27 Bin dekar alan olup ilimizde kayıtlı 139 dekar alan bulunmaktadır. Üretim daha çok doğadan toplama şeklinde gerçekleştirilmekte olup, kapama bahçe olarak üretimin yetersiz olması ve talebin yüksek olması sebebiyle zaman zaman, işlenecek meyve bulmada sıkıntı çekilmektedir. Bu sebeple yoğun talebi karşılamak, yüksek adaptasyon kabiliyeti sebebiyle marjinal alanlarda az bir girdi kullanarak üretim gerçekleştirebilmek ve üretim alanlarını yaygınlaştırmak amacıyla; İl Özel İdaremizin %75 hibe desteği ile toplam tutarı 375 Bin TL olan proje ile 31 çiftçimize 100 dekar alanda yetiştirilmek üzere 15 Bin adet fidan desteği sağlayacağız.

Aynı zamanda cevizde artan iç talebin karşılanmasına katkı sağlamak ve üretim alanlarını arttırmak amacıyla; DOKAP ve Bakanlığımızın %75 hibe destekleri ile toplam tutarı 500 Bin TL olan projelerimiz ile 206 çiftçimize 1.000 dekar alanda yetiştirilmek üzere 25 Bin 600 adet fidan desteği sağlayacağız.

Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize bütün tarımsal faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyor, katkılarından dolayı Sayın DOKAP yetkililerine ve emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.

Valimiz Sayın MASATLI ve Şeyhsadi Köyü çitçilerinden Abdülmecit SARI’nın da konuşma yaptığı program çiftçilerimize fidanlarının teslimiyle sona erdi.

.