Ekonomi
Giriş Tarihi : 03-08-2021 20:06   Güncelleme : 03-08-2021 20:06

AMASYA TARIMI DESTEKLERLE BÜYÜYOR

​ İlimiz ekonomisi açısından tarım sektörü ilk sırada gelmektedir

AMASYA TARIMI DESTEKLERLE BÜYÜYOR

İlimiz ekonomisi açısından tarım sektörü ilk sırada gelmektedir. Özellikle son dönemde “Covid-19 Pandemisi” sebebiyle insanların temel gıdaya verdiği önem ve ihtiyaçları belirgin düzeyde artış göstermiştir. Tarımsal ürünlere talebin artması sebebiyle de var olan üretim kapasitelerinin artırılması, tarımsal ürünlerin verim ve kalitelerinin yükseltilmesi, tarımsal alanda kullanılan arazi varlığının genişletilmesi gibi konular ciddi ehemmiyet kazanmıştır.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak öncelikle ilimizde hâlihazırda yetiştirilmekte olan veya yetiştirilmesi uygun görülen tarımsal ürünleri destekleyerek tarımsal üretimi artırmayı planlamaktayız. Bu kapsamda Valiliğimiz, İl Özel İdaremiz ve çeşitli kurum ve kuruluşlar ile ortak hareket ederek hibe esaslı projeler üretmekteyiz.

Bu yıl için hayata geçirdiğimiz “Hibeli Kapama Amasya Misket Elması Bahçesi” projemizle daha önce “Tarım Şehri Amasya Projesi” kapsamında coğrafi işaret tescili alınan Amasya Misket Elmasının üretimini artırmayı amaçlamaktayız. İlimizin çok önemli bir değeri olan Amasya Misket Elması arkeolojik buluntularla da kanıtlandığı üzere antik çağlardan bu yana İlimizde üretilmiş ve hep önem arz etmiştir.

Amasya’da yetişen kirazlarımız hem iç hem dış pazarda yoğun talep görmektedir. İhracatıyla İlimiz ve Ülkemiz ekonomisine katma değer kazandırmakta olan kirazı da proje kapsamında destekleyerek 500 da alanda daha bahçe tesis edilmesi sağlanacaktır.  

Öte yandan İlimizde yaygınlaştırmayı hedeflediğimiz ve geçtiğimiz yıl hibeli olarak desteklediğimiz çilek tarımını geliştirmek, dar alanlardan yüksek gelir sağlayarak dar gelirli vatandaşlarımızın refah seviyesini yükseltmek adına önümüzdeki dönemde de üretim 50 da daha hibe projemizle birlikte artacaktır. Bölgesel iklim özelliklerinin incelendiğinde sebze yetiştiriciliğine alternatif olabilecek en uygun gelir getirici tarımsal üretim çilek yetiştiriciliğidir ve çilek hasadının Aralık ayına kadar uzaması ise çiftçilerimizin yıl içerisinde uzun süre gelir elde etmesini sağlamaktadır.

Yine önceki yıl hibeli şekilde desteklediğimiz Trabzon Hurması, yetiştiriciliği özelinde avantajları olan bir türdür. Tespiti yapılan bir zararlısı ya da hastalığı söz konusu olmadığından mücadele metotlarının neredeyse hiçbirine ihtiyaç göstermediğinden ekonomiktir.

Verim çağına ulaşmış ağaçların 200-300 kg arası meyve verebildiği için kazanımı daha yüksektir. Sofrada ve sanayide kullanımı olan Trabzon Hurması (cennet meyvesi) bu anlamda önem kazanmaktadır. Verilecek hibe destekli fidanlarla 300 da daha bahçe tesis edilerek bu güzide meyvemiz Amasya’mızda daha da yaygınlaşacaktır.

İlimiz tarımsal koşulları ceviz yetiştiriciliği açısından da son derece uygundur. Özellikle “Chandler” cinsi ceviz en verimli ve en çok tercih edilen çeşitlerden biridir. İlimizde yaygınlaşması ve üretime artı katkı sağlanması açısından 1000 da daha bahçe tesis edilmesi için hibe destek kapsamına alınmıştır.

Amasya’da yetiştirilen tazesiyle, kurusuyla, çayıyla, marmelatıyla, pekmeziyle her mevsim yaygın olarak tüketilen kuşburnu sağlık açısından çok önemli faydaları da beraberinde getirir. Besin değeri oldukça yüksek olan kuşburnu vitamin ve mineraller açısından çok zengindir. Bununla birlikte vücudun birçok hastalığa karşı korunmasında etkili olan bitkisel bileşenler içerir. Her anlamda yararlı bir bitki olan kuşburnu, beslenme planlarında mutlaka yer alması gereken doğal besinler arasındadır.