Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 05:34   Güncelleme : 01-06-2021 05:34

ADI AMASYA ŞANI AMASYA

​ İl Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaresi ile yürüttüğümüz ortak proje kapsamında Amasya Misket Elması Fidanı Dağıtım Töreni düzenledik

ADI AMASYA ŞANI AMASYA

İl Müdürlüğümüz ve İl Özel İdaresi ile yürüttüğümüz ortak proje kapsamında Amasya Misket Elması Fidanı Dağıtım Töreni düzenledik. Müdürlüğümüz bahçesinde gerçekleşen programa Valimiz Sayın Mustafa MASATLI, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet ÇOBAN, İl Özel İdare Genel Sekreteri, İlimiz Siyasi Parti Başkanları ve çiftçilerimiz katıldı.

İl Müdürümüz konuşmasında şunları kaydetti;

“Adı ilimizle beraber anılan ve bu anlamda tarımsal değerinden öte kültürel bir değer taşıyan Amasya Misket Elması ayrılmakta ve Amasya dışında kendine has fiziksel özellikleri ve aroması ile diğer çeşitlerden yetiştirildiği diğer bölgelerde bu özellikleri göstermemektedir.  İlimiz 2019 yılında 4.015 dekar alanda 11.000 ton Amasya Misket Elması üretimi ile Türkiye üretiminin %4,3’ünü üretmekte olup 3. sırada yer almaktadır.

Ülkemizde elma denince akla ilk olarak Amasya gelmektedir. İlimizle özdeşleşen “Amasya Elması” nın aslında 2 bin yılı aşkın süredir Amasya’nın sembolik ürünü olduğu, yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan mozaiklerdeki elma ağacı ve elma tasvirlerinden de anlaşılmaktadır.

Amasya Misket Elmasını korumak, sahip çıkmak, tanıtmak ve dinamik bir pazarlama gücü katmak adına İl Müdürlüğümüz tarafından yapılan çalışmalar sonucu Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde 424 sayı numarası Menşe İşareti kapsamında tescil edilmiştir.

Amasya Misket Elmamız için alınan Coğrafi Tescil Belgesi ile Amasya ilimizin marka değeri yükselecek, çiftçilerimiz korunacak, Amasya Elması diye satılan ürünler engellenecek ve pazarlama gücümüz, ürün kalitemiz, üretim ve pazarlama niteliklerimiz arttırılmış olacaktır. Ayrıca kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına da katkı sağlanacaktır.

Bugün 2020 Yılı İl Özel İdaresi ile Müdürlüğümüzün ortak meyvecilik projelerinden 90 da alan için 4500 adet Amasya Misket Elması fidanı üreticilerimizle buluşturulacaktır. Proje bedeli %25 çiftçi katkısı ve %75 il özel idare katkısı ile 58.500 TL’dir.

Sayın Valimize bütün tarımsal faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları ve yeni hedefler doğrultusunda bizi daha iyiye teşvikleri için şükranlarımı arz ediyor, bütün çiftçilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun. Hepinize saygılar sunuyorum.”  

Valimiz Mustafa MASATLI’nın konuşmasının ardından Amasya Misket Elması fidanlarının üreticilerimize dağıtımı yapıldı. İl Müdürlüğümüzde yapılan törenin ardından Valimiz ve protokol üyeleri ile beraber Gökhöyük Tarım İşletmesi arazisinde Amasya Misket Elması fidanlarının dikimi gerçekleştirdiler.